Książkę „Mój brat strażnik” Marine Carteron, stanowiącą pierwszy tom fascynującej trylogii Podpalacze książek, przeczytałam jednym tchem. Lektura prezentuje warsztat pisarski, który moim zdaniem przemawia do młodych obiorców – lekki zabawny język, humor, intryga, akcja konsekwentnie zmierzająca do celu i kryjąca w sobie tajemnicę.

August Mars ma czternaście lat i jest starszym bratem Cezaryny. Od śmierci ojca, który gnie w niewyjaśnionych okolicznościach, obarczony jest trudnymi doświadczeniami i nieustannie wpada w tarapaty. Najpierw wraz z mamą i Cezaryną opuszcza Paryż i przeprowadza się do Komandorii, miejsca z tradycjami, dawnej posiadłości templariuszy, gdzie obecnie mieszkają ukochana babcia i dziadek. To tutaj dowiaduje się, że ich rodzina jest nadzwyczajna i spoczywa na niej ogromna odpowiedzialność za przyszłość ludzkości. Po śmieci ojca to właśnie August ma przejąć rolę nowego Strażnika tajemnicy. Niestety Gutek nie czuje się jeszcze na siłach, brakuje mu wiary w siebie. W dodatku pierwsze dni w nowej szkole dają mu się we znaki. Najpierw naraża się dyrektorowi gimnazjum, a następnie wdaje się w bójkę z niejakim Bernardem-Gui.

Pewnego dnia Cezaryna wpada na trop niezwykłego odkrycia, a wszystko dzięki planom, jakie przed śmiercią pokazał jest ojciec. Niestety to odkrycie ściąga na ich rodzinę ogromne niebezpieczeństwo.

Czy w obliczu zagrożenia August sprosta roli Strażnika i uda mu się zapobiec tragedii, która zbliża się wielkimi krokami?

W książce mamy do czynienia ze świetnie wykreowaną postacią Cezaryny, autystycznej dziewczynki. Autorka w prosty i jasny sposób oddaje jej myśli za pomocą dziennika, który prowadzi. Dzięki niemu poznajemy jej uczucia, lęki i emocje. Mamy też postać wyjątkowego nauczyciela francuskiego DeVergy’ego. Jak sam twierdzi jest opowiadaczem historii, rozbudzaczem świadomości, i agitatorem ekspresji.

Autorka nie szczędzi nam też czarnych charakterów. Na ich tle pokazuje wartość prawdziwej przyjaźni, miłości i bohaterstwa. Już nie możemy się doczekać, kiedy sięgniemy po kolejny tom.

Książka oznacza nieśmiertelność danej myśli, epoki, autora. Opisuje nam naszą przeszłość, utrwala teraźniejszość i zapowiada przyszłość. Najbardziej niezwykłe jest to, że książce przyznają taką wartość myśliciele ze wszystkich kultur.
Podpalacze książek. Mój brat strażnik. Tom 1

Jedyne, co przeszkadza mi w tej książce, to mało przyciągająca wzrok okładka 😉.

„Mój brat strażnik”
Autor: Marine Carteron
Tłumaczenie: Przemysław Szczur
Wydawnictwo Wytwórnia
328 stron
Wiek 10+
Seria: Podpalacze książek :

Mój brat strażnik Tom 1
Moja siostra wojowniczka Tom 2
Wszyscy jesteśmy krzewicielami Tom 3

Przewiń do góry