Pozostając w atmosferze wakacyjnych wyjazdów, udajemy się dziś z książką „Jadę do Ciebie. Podróże (z) miłości” w jeszcze jedną wyjątkową podróż, której zwieńczeniem będzie spotkanie z ukochaną osobą.

Wybraliśmy się dziś
do ciebie w odwiedziny.
Pociąg był pełen ludzi.
Mama trzymała mnie mocno za rękę.

Na początku poznajemy małego chłopca, który wraz z mamą udaje się w daleką podróż. Po drodze spotyka różnych ludzi, którym uważnie się przygląda. Nie zważając na ich wygląd, czy kiepski nastrój. Kiedy ciekawość bierze górę, zadaje im to samo pełne zadziwienia pytanie:

Kogo jedziesz odwiedzić?

Czy to nie rozmowy najbardziej kształtują wizję świata młodego człowieka? Każda z napotkanych osób zaczyna opowiadać chłopcu swoją historię. Okazuje się, iż mimo wyraźnych różnic, podróżujących łączy wspólne doświadczenie miłości . Przy okazji poznajemy ich życiowe role – matki, ojca, męża, wnuczki. Chłopiec jest już na tyle duży, żeby zrozumieć towarzyszące dorosłym uczucia. Są wśród nich strata, tęsknota, nadzieja, miłość. Kiedy dzielą się swoimi historiami, obrazy w książce nagle stają się przygaszone, nabierają koloru sepii.

Książka jest pełna ciepła i uroku, zwłaszcza dzięki pięknym, subtelnym ilustracjom Andrei Edmonds. Okładka również od razu wpada w oko. Lektura uczy najmłodszych otwartości na innych i ciekawości świata. Całość może być interpretowana na wielu płaszczyznach, zachęca do poszukiwania kolejnych informacji o naszych bohaterach, a nawet do tworzenia własnych opowieści.   

Jadę do Ciebie. Podróże (z) miłości”
Autor: Rebecka Sharpe Shelberg
Ilustracje: Andrea Edmonds
Tłumaczenie: Tomasz Zymer
Wydawnictwo No Bell
32 strony
Wiek 3+

  

Przewiń do góry