Prawdopodobnie nie ma w Kenii osoby, która nie słyszała o Wangari Muta Maathai. Jej liczne działania na rzecz pokoju, demokracji i ekologii sprawiły, że jako pierwsza afrykanka otrzymała w 2004 roku Pokojową Nagrodę Nobla. W książce „Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew” Franck Prévot otwiera nam oczy na jej niezwykłe dokonania.

Droga Wangari rozpoczyna się w jej rodzinnej wiosce – Ihithe, leżącej w środkowej Kenii. To tutaj dziewczynka posiadła niezwykłą mądrość mówiącą o tym, że „drzewo jest warte o wiele więcej niż jego drewno”. Ta myśl zostanie z nią już na zawsze. Będzie jej towarzyszyła, kiedy rozpocznie edukację w szkole, zda maturę, a następnie znajdzie się wśród 600 młodych Kenijczyków podejmujących naukę na amerykańskim uniwersytecie.

Zderzenie z obcą kulturą tylko utwierdzi ją w przekonaniu, co tak naprawdę zamierza robić. Krok po kroku zacznie tłumaczyć ludziom, że las jest jednym z najcenniejszych skarbów ludzkości. Zanim jednak inni to zrozumieją, upłynie sporo czasu. Wangari dostrzega w swoim kraju również inne problemy. Martwi ją sytuacja kobiet, poziom edukacji, naruszanie praw człowieka. Mimo, iż zmaga się z wieloma wyzwaniami, czy brakiem zrozumienia, to nigdy się nie poddaje.

Czy uda jej się uczynić Kenię krajem sprawiedliwym dla kobiet, mężczyzn …. i drzew?

Książka napisana jest prostym, mało wyszukanym językiem, dlatego szybko wpada w ucho najmłodszym. Różnobarwne, wyraziste ilustracje Aurélii Fronty wcale nie stanowią jedynie tła dla lektury, traktujemy je na równi z tekstem. Na końcu książki znajdują się najważniejsze daty z życia działaczki. To sprawia, że opowieść jest jeszcze bardziej wiarygodna i interesująca, a dla wielu to odkrycie nowej bohaterki. Polecamy!   

„Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew”
Autor: Franck Prévot
Ilustracje: Aurélia Fronty
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki
44 strony
Wiek 6+

Przewiń do góry