Na półce u Antka dostrzegłam ostatnio książkę „Kosiarze” Neala Shustermana. Zaczęłam czytać, a jednocześnie zastanawiałam się, czy polecić Wam powieść fantasy, w której tematem przewodnim jest śmierć. Ostatecznie przekonał mnie sposób ujęcia spraw ostatecznych, zwłaszcza liczne przemyślenia na temat ludzkiej egzystencji, podane w formie dziennika pisanego przez kosiarz Curie. Przygotujcie się na skrajne emocje. Z jednej strony książka zawiera sceny przedstawiające przemoc, z drugiej zadziwia odkrywaniem tajemnic ludzkiej natury.

Świat, który zastajemy w książce Shustermana rządzi się swoimi prawami. Kierowany jest przez sztuczną inteligencję, tak zwany Thunderhead. Ludziom udało się wyeliminować choroby, głód, biedę, przestępczość, pokonali nawet śmierć. Jednak wraz z nieśmiertelnością pojawili się kosiarze. To oni decydują o zakończeniu czyjegoś życia – dokonują zbiorów. W ten sposób wielkość populacji nadal jest kontrolowana.

Citra i Rowan wyrwani ze swojego uporządkowanego świata mają szansę stać się kosiarzami. Nastolatkowie zostali wybrani przez sędziego Faradaya na praktykantów. Od tej chwili każdy dzień wypełniają im fizyczne treningi połączone ze zgłębianiem ludzkiej psychiki, historii, chemii trucizn oraz pisaniem dziennika. Okazuje się, że wiedza na temat śmierci jest rozleglejsza niż im się zdawało.

Kosiarze powinni posiadać wszelkie informacje na temat śmierci, mimo to istnieje kilka rzeczy, których nawet my nie pojmujemy.  

Niestety Citra i Rowan szybko przekonają się, że nie każdy kosiarz wykonuje swoją pracę zgodnie z najwyższymi normami moralnymi i etycznymi. Nie każdy jest honorowy i wykazuje się mądrością w podejmowaniu decyzji oraz sprawiedliwością w wyborach. Są tacy, którzy gonią za sławą, a z odbierania życia innym czerpią przyjemność.

Czy można być kosiarzem i nie zatracić człowieczeństwa?

Bardziej wrażliwi czytelnicy mogą nie zaprzyjaźnić się z taką wizją przyszłości i konsekwencjami nieśmiertelności. Podczas lektury zostaną wciągnięci w moralne rozterki nastoletnich bohaterów. Książka nie tylko angażuje czytelnika, ale na każdym kroku skłania do myślenia. Zdecydowanie odznacza się na tle innych powieści tego gatunku.

„Kosiarze”
Autor: Neal Shusterman
Tłumaczenie: Katarzyna Agnieszka Dyrek
Wydawnictwo: Uroboros
510 stron
Wiek: 15+

Cykl Żniwa śmierci:
Kosiarze Tom 1
Thunderhead Tom 2
Żniwo Tom 3

Przewiń do góry