Wydawnictwo Tatarak przygotowało bardzo interesujące tytuły, pod którymi kryją się treści przyjazne maluchom. Do tej pory ukazały się trzy: „Franciszek z kompostu”, „Elizka nie jest straszydłem” oraz „Pszczelarz Józek”. Autorką publikacji jest Simona Smatana, słowacka ilustratorka, która swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła w 2019 roku. „Pszczelarz Józek” to jej literacki debiut.

Książka opowiada historię samotnego kreta, który żyje w spustoszonej dolinie. Nie uświadczysz w niej ptaków i zwierząt, nie rosną też żadne rośliny. Trudno się dziwić, że Józek ciągle jest smutny – nie ma z kim pogawędzić, podzielić się radościami. Zaczyna nawet myśleć o wyprawie w świat, w poszukiwaniu ładniejszego i weselszego miejsca. I pewnie tak by się stało, gdyby pewnego dnia przed jego chatką nie pojawił się dziwny bzyczący kokon pszczół miodnych. Od tego zdarzenia jego życie znacznie się zmienia. W głowie rodzą się różne pomysły, wieczorami studiuje ciężką księgę, aby jak najwięcej dowiedzieć się o pszczołach. Wkrótce opieka i troska o pszczoły zostaje wynagrodzona, a dolina powoli zmienia się nie do poznania…

To opowieść o tym, że w każdym z nas tkwi ukryta potrzeba bliskości. O tym, jak ważne jest dbanie o środowisko w jakim żyjemy. Książka opowiedziana jest nie tylko słowem, ale też pięknymi bajkowymi ilustracjami, które wyróżnia prostota i pastelowe kolory. Z pewnością spodobają się najmłodszym. Ta niewielka pozycja może również inspirować do wielu dyskusji, na temat ważnej roli pszczół w przyrodzie, poszukiwaniu pasji, czy o samotności. Na końcu książki znajdują się najważniejsze informacje o pszczołach i pszczelarstwie. Polecamy!

„Pszczelarz Józek” Simona Smatana
„Pszczelarz Józek” Simona Smatana

W książce umieszczony został kod QR z nagraniem w wykonaniu Mateusza Damięckiego.

„Pszczelarz Józek”
Tekst i ilustracje: Simona Smatana
Tłumaczenie: Izabela Zając
Wydawnictwo Tatarak
60 stron
Wiek 3+

 

Przewiń do góry