Pamiętacie serię Przygoda w Pociągu od Wydawnictwa Tekturka? To historia o nastoletnim detektywie Halu, podróżującym pociągami ze swoim wujkiem Natanielem. W tym roku ukazała się trzecia część cyklu -„Morderstwo w Gwieździe Safari”.

Tym razem Nat zabiera swojego siostrzeńca Hala w podróż do Republiki Południowej Afryki. Udadzą się Gwiazdą Safari z Pretorii przez Zimbabwe, aby zobaczyć Wodospady Wiktorii na granicy z Zambią. Gwiazda Safari, należąca do Luthera Ackermana, to luksusowy hotel na kółkach.

tylko patrzeć jak dzika przyroda Afryki podchodzi pod same szyby okien, a podróż do Wodospadów Wiktorii jest jednym z najwspanialszych przeżyć, jakich można doświadczyć.   

Hal po cichu liczy, że podczas podróży wydarzy się coś ekscytującego. Marzy mu się kolejna zagadka do rozwiązania. Chłopiec nawet nie przypuszcza, iż tajemnicza śmierć jednego z pasażerów na pokładzie pociągu zapoczątkuje ciąg niewiarygodnych zdarzeń.

Do zbadania sprawy morderstwa zostaje powołany emerytowany śledczy z Johannesburga, Erik Lovejoy, podróżujący Gwiazdą Safari, zaś jego pomocnikami staną się nie kto inny jak Hal i jego nowy przyjaciel, Winston. Co takiego wykaże śledztwo?

Autorzy stopniowo wprowadzają nas w akcję, zapoznają z poszczególnymi pasażerami. Zręcznie utrzymują w niepewności, co skłania czytelnika do samodzielnych poszukiwań i zaangażowania w sprawę. Okazuje się, że Afryka stanowi wymarzoną scenerię na przygodę. Na podróżników czekają bowiem dzikie zwierzęta, piękne krajobrazy oraz tajemnicza zagadka. Hal kolejny raz daje się poznać jako wyjątkowo zdolny młody detektyw. Podczas przesłuchiwania pasażerów skrupulatnie notuje ich wersje zdarzeń i wykonuje niezwykle pomocne szkice. Mamy wrażenie, że w swoich domysłach zawsze wyprzedza nas o krok. Chłopiec posiada wyjątkową umiejętność łączenia przypadkowych faktów w całość. Konstrukcja postaci sprawia, że każdy, mimo posiadanego alibi, może być podejrzany.

O oprawę graficzną książki, tak jak poprzednio, zadbała Elisa Paganelli. Czarno-białe ilustracje są przyjemnym dodatkiem do lektury.

Stworzona przez Leonard i Segmana Gwiazda Safari została zainspirowana luksusowymi pociągami, którymi można podróżować po całej Afryce. Natchnienie autorzy czerpali również z prawdziwej historii opartej na wiedzy i wskazówkach znajomych redaktorów z RPA. Pomocna okazała się także wizyta w Centrum Kolejowym Buckinghamshire w Wielkiej Brytanii.

W książce pojawia się wątek przemytu nielegalnych towarów z RPA i związany z tym temat zagrożenia afrykańskich zwierząt.

Miłośników kolei odsyłamy do recenzji drugiego tomu „Porwanie w Kalifornijskiej Komecie„.

„Morderstwo w Gwieździe Safari”
Autor: M.G. Leonard & Sam Sedgman
Tłumaczenie: Agata Mietlicka
Ilustracje: Elisa Paganelli
Wydawnictwo Tekturka
Seria: Przygoda w Pociągu
292 strony
Wiek 9+
Przygoda w pociągu: Złodziej w Sokole Górskim (Tom 1), Porwanie w Kalifornijskiej Komecie (Tom 2), Morderstwo w Gwieździe Safari (Tom 3).

  

Przewiń do góry