Pewnie wiele osób kojarzy serię „ Zaopiekuj się mną” Holly Webb. Pozostając w tematyce zwierząt, autorka przygotowała zupełnie nowy cykl. Rozpoczyna się on tytułem „Opowieść z Zielonej Rzeki”, w której opowiada nieco starszym czytelnikom o codziennym życiu bobrów i wydr.

U bobrów trwa właśnie wiosenne odbudowywanie tamy i żeremia. Z kolei wydry przygotowują się do ceremonii rozmowy z rzeką. Ostatnio poziom wody niepokojąco się podnosi, co może zwiastować poważne kłopoty dla mieszkańców Zielonej Rzeki.

Podczas zamieszania spowodowanego wiosenną krzątaniną dwoje młodych zwierzaków –  Satynka i Szuwar udaje się w podróż wzdłuż rzeki. Każde z nich ma w tym ukryty cel, poszukuje odpowiedzi na nurtujące je pytania. Czy przypadkowe spotkanie pomoże im przeciwstawić się żywiołowi i ocalić ich domy przed powodzią?

To, co może zaskoczyć czytelników, to niespieszność akcji jej powolne rozwijanie się oraz towarzyszące temu barwne opisy przyrody i interesujące przemyślenia głównych bohaterów. Poza tym w każdej historii opisującej funkcjonowanie klanu wydr czy bobrów kryje się odrobina smutku i trudnych emocji. Na przykładzie zwierząt autorka porusza temat tęsknoty za byciem akceptowanym, opowiada o prawdziwej przyjaźni i miłości rodzicielskiej.

Spotkanie z książką Holly Webb to wyjątkowy sposób przybliżenia dzieciom ciekawostek ze świata przyrody, które zostały umiejętnie wplecione w fabułę. Snucie opowieści o mieszkańcach Zielonej Rzeki zachęca do bliższego poznawania zwyczajów zwierząt, środowiska ich życia, zasad funkcjonowania w stadzie, przyjętej obrzędowości. Ciekawe jest patrzenie na świat przez pryzmat dorosłego i młodego osobnika.

W książce wyjątkowo silnie została zaznaczona rola przyrody, zwłaszcza jej zmienność i nieprzewidywalność.

Zielona Rzeka kochała swoje wydry, ale czasem o tym zapominała. Opowieści o powodziach sięgały daleko w przeszłość stada, do czasów kiedy rzeka postępowała inaczej niż zazwyczaj, wzbierała okrutną falą, która niszczyła gniazdo i brzeg. Powodzie się oczywiście zdarzały, ale zwykle tylko raz na pokolenie. Ostatnio jednak wody podchodziły do gniazda każdej wiosny…  

„Opowieść z Zielonej Rzeki” Holly Webb
Satynka

Lekturę polecamy do wspólnego czytania 🙂

„Opowieść z Zielonej Rzeki”
Autor: Holly Webb
Ilustracje: Zanna Goldhawk
Tłumaczenie: Marta Mortka
Wydawnictwo Świetlik
244 strony
Wiek 7+
Kolejna część z serii: Łabędzia przestroga. Zielona Rzeka Tom 2

Przewiń do góry