Olicier Clerc, autor, tłumacz i wydawca, zainicjował Międzynarodowy Dzień Przebaczenia, który obchodzony jest 18 września. Z tej okazji mamy dla Was jedną z jego książek: „Jesteś w sam raz… i sekret życzliwej komunikacji (NVC)” od Wydawnictwa Levyz Books.

Określenie NVC (Nonviolent communication, Porozumienie bez Przemocy) to dla wielu coś nowego. Szczerze mówiąc zaintrygowało mnie, w jaki sposób autor zamierza wprowadzić dzieci w temat życzliwej komunikacji i budowania dobrych relacji z rówieśnikami.  Otóż posłużyła mu do tego rodzina królików zamieszkująca las Wielkiego Dębu. Pompon, najmniejszy z rodzeństwa, ale też najbardziej otwarty na nowe doznania i ciekawy świata, spotyka w lesie różne zwierzęta. To od nich dowiaduje się na swój temat czegoś nowego. Niestety, informacje te są niekiedy sprzeczne, bo jak można być jednocześnie miłym i niedobrym, albo dużym i małym?

Żeby to wyjaśnić, Pompon udaje się po wsparcie do rodziców. To oni cierpliwie tłumaczą mu z czego wynikają zróżnicowane zachowania zwierząt. Tato zdradza nawet Pomponowi jak sprawić, aby komunikacja z innymi stała się bardziej przejrzysta, mniej konfliktowa.

Pompon już nie może się doczekać, aż w praktyce wypróbuje sposób, który polecił mu tata. Co z tego wyniknie?

Cała historia budowana jest na dziecięcym widzeniu świata. Pompon ma miejsce na samodzielność i doświadczanie nowych emocji. Ponadto w odkrywaniu świata cały czas towarzyszą mu rodzice, odpowiadają na jego pytania, rozwiewają wątpliwości, udzielają wskazówek, doceniają. Jesteśmy świadkami wspólnej narracji rodzic – dziecko. Dużą rolę odgrywa w tym obraz (ilustracje Gai Bordicchia). Pompon prezentuje na nich cały wachlarz uczuć – radość, niepewność, zagubienie, zwątpienie, dumę. Na przykładzie rodziny królików autor tłumaczy czym jest podejście NVC i jak można je wcielić w życie.

Dla najmłodszych książka może się okazać niezrozumiała, dlatego warto przeczytać ją pod okiem kogoś dorosłego.

Za każdym razem, kiedy słyszysz coś na swój temat, ktoś tak naprawdę zdradza ci, co sam czuje.

Twórcą Porozumienia bez Przemocy (NVC) jest Marshall B. Rosenberg, amerykański psycholog i terapeuta.

„Jesteś w sam raz… i sekret życzliwej komunikacji (NVC)”  Olivier Clerc

„Jesteś w sam raz… i sekret życzliwej komunikacji (NVC)”
Autor: Olivier Clerc
Ilustracje: Gaia Bordicchia
Tłumaczenie: Anna Kowalik
Wydawnictwo Levyz Books
48 stron
Wiek 4-7
Kolejna część z serii: W twoim sercu jest ogród… i sekret szczęścia

 

Przewiń do góry