„Zwierzoksiąg. Na tropie zaginionych wspomnień” Mickaëla Brun-Arnauda to opowieść, z której wyłania się zupełnie nowy świat, pełen niezwykłych miejsc, leśnych mieszkańców, głębokich relacji i silnych emocji. Jesteśmy świadkami podróży Ferdynanda i Archibalda, która ma wiele warstw i znaczeń.

Leśna Księgarnia mieści się w samym środku lasu. Odwiedzają ją różne zwierzęta, jedne przynoszą egzemplarze napisanych przez siebie książek, a inne je kupują. Tematyka dotyczy licznych dziedzin życia, od kulinariów po rozmyślania, historie detektywistyczne, czy porady medyczne. Każdy egzemplarz jest wyjątkowy i jedyny.

Lis Archibald odziedziczył księgarnię po swoich przodkach. Pewnego dnia odwiedza go znajomy kret Ferdynand. Poszukuje napisanej przez siebie książki Wspomnienia spod ziemi. Zawarł w niej najpiękniejsze chwile ze swojej młodości. Teraz, kiedy dopadła go zapominalia (choroba, która odbiera pamięć), wiekowy kret chciałby ją odzyskać i dowiedzieć się, co stało się z jego najbliższymi.

Niestety książka została niedawno sprzedana, w dodatku nie wiadomo kto ją kupił. Żeby ją odnaleźć, Ferdynand i Archibald wyruszają w podróż. Dodajmy, że lis pierwszy raz w życiu opuszcza księgarnię. Ich jedynym tropem są stare fotografie znalezione przez Ferdynanda, na których widnieje on z ukochaną Malwiną. Każda została zrobiona w innym miejscu. Podążając tym tropem, jak za wskazówkami, przyjaciele odwiedzają niezwykłe zakątki, z nadzieją, że dowiedzą się czegoś więcej o życiu Ferdynanda.

Czy rozwiążą zagadkę zaginionej księgi i odnajdą utracone wspomnienia?

Mamy tutaj przedstawiony motyw prawdziwej przyjaźni. Archibald, z początku niechętny wizji opuszczania ukochanego miejsca, zaczyna dostrzegać w tej podróży coś więcej niż tylko szlachetną sprawę. Odkrywa potrzebę zmiany również w swoim życiu. Lis Archibald to idealny towarzysz podróży, cierpliwy, opiekuńczy, stwarza poczucie bezpieczeństwa, wspiera Ferdynanda, a kiedy potrzeba niesie go na plecach. Kret z kolei miewa gorsze i lepsze dni, jego pamięć powoli gaśnie, a on łapie się ostatnich wspomnień.

Początkowo skupiamy się na głównych bohaterach. Ale stopniowo dochodzą kolejni. Należą do leśnej społeczności i odegrali znaczącą rolę w życiu Ferdynanda. Wraz z każdym rozdziałem dowiadujemy się coraz więcej o Ferdynandzie i jego rodzinie. Wszystko zaczyna się układać w spójną całość, przejmującą historię o wielkiej miłości, poświęceniu i odpowiedzialności.

Wspólna podróż staje się okazją do opowiedzenia historii o kruchości i ulotności życia. Podczas lektury zadajemy sobie wiele pytań. Szukamy na nie odpowiedzi. Ta bardzo refleksyjna i sentymentalna lektura subtelnie pokazuje motyw zbliżania się do kresu życia.

W książce mamy więc idealną scenerię pełną malowniczych miejsc i wyjątkowych bohaterów, a wszystko okraszone nastrojowymi ilustracjami.     

Seria sprzedała się we Francji w nakładzie ponad 250 tys. egzemplarzy, a prawa do jej tłumaczenia wykupiło kilkanaście krajów.

 

Przewiń do góry