Dzisiaj mamy dla Was świetnie opowiedzianą historię o nastolatku w spektrum autyzmu. Dzięki książce Wolfgang (niezwyczajny), hiszpańska autorka Laia Aguilar pozwala nam doświadczyć tego, z czym na co dzień zmagają się osoby z taką różnorodnością. Co czują, jak odbierają świat, jak radzą sobie z nadmiarem bodźców i bliskością? Co się dzieje, kiedy zwykła sytuacja urasta do rangi problemu?
Wolfgang ma 11 lat i ostatnio na jego barki spada ogromny ciężar. Najpierw traci najbliższą osobę – mamę. Następnie, zamiast do babci, trafia pod opiekę biologicznego ojca, którego tak naprawdę wcale nie zna. Wolfgang nie ułatwia ojcu zadania, nazywa go panem Carlesem i nie pozwala mu się do siebie zbliżyć. Trudno sobie wyobrazić, jak można z dnia na dzień nawiązać relacje z małym geniuszem (IQ 152), który żyje we własnym uporządkowanym świecie, pełnym liczb i muzyki. Jednak Wolfgang ma sprytny plan. Żeby uwolnić się od ojca postanawia dostać się do najlepszej akademii muzycznej w Paryżu. Tylko czy rzeczywiście jest na to przygotowany?


Książka niezwykle silnie oddziałuje na czytelnika. Wywołuje w nas cała gamę emocji, od tych pozytywnych po negatywne. Sama narracja z perspektywy autystycznego chłopca sprawia, że autorce udało się wiarygodnie oddać świat uczuć Wolfganga. Mamy też wyraźnie zarysowane problemy, z jakimi zmaga się rodzina chorego. Książka Wolfgang (niezwyczajny) pochyla się nad tematem inności, rodzicielstwa oraz pokazuje, że zrozumienie przychodzi z czasem.
Lekturę polecamy dla młodzieży i dorosłych, których bezpośrednio dotyka problem autyzmu u dziecka lub dla tych, którzy niewiele wiedzą na ten temat.
Książka została wydana w ramach projektu Książki do zadań specjalnych i uhonorowana nagrodą Carlemany dla Promocji Czytelnictwa.
„Wolfgang (niezwyczajny)”
Autor: Laia Aguilar
Tłumaczenie: Karolina Jaszecka
Wydawnictwo Widnokrąg
208 stron