Co każdy uczeń wie o Wiśle? Jest wizytówką naszego kraju i najdłuższą rzeką w Polsce. Wędruje od gór do Bałtyku, przepływając przez znane miasta, takie jak Kraków, Puławy, Warszawa, Toruń. Okazuje się, że z książki Joanny Angiel zatytułowanej Wisła można wyczytać o wiele więcej, wystarczy zagłębić się w lekturę.

Zabierz mapę, kompas, lornetkę, lupę i kalosze i wyrusz na badawczo-przyrodniczą wyprawę brzegiem Wisły. Może dokonasz jakiegoś odkrycia?  

Wisła kryje w sobie wiele tajemnic. Dolina, w której płynie, jest bardzo zróżnicowana. Ruch (taniec) rzeki na nizinach powoduje, że powstają tzw. meandry i starorzecza. Te drugie są prawdziwym skarbem przyrodniczym, siedliskiem wielu zwierząt oraz rozmaitych roślin (takich, jak chociażby wierzby i topole, które na stałe wpisały się w nadwiślański krajobraz). Brzegi Wisły są zróżnicowane. Najbardziej zaskakują te dzikie, ale na spacery czy rowerową przejażdżkę można się wybrać miejskimi bulwarami. Dolina Wisły jest nie tylko obszarem życia wielu zwierząt, ale także niepowtarzalnych krajobrazów. Czasami rzeka bywa groźna i niebezpieczna, innym razem zdaje się uwodzić swoimi kreacjami, o czym przeczytacie w rozdziale „Sukienki”, „biżuteria” i „woale” Wisły.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, kiedy spoglądamy na książkę Joanny Angiel, to świetne wydanie: w twardej oprawie, większym formacie i z efektownymi ilustracjami w wykonaniu Edyty Gardo. Zerkając do środka zdumiewa nas sposób, w jaki autorka pokazuje historię Wisły. Może dlatego, że wcześniej nie czytaliśmy podobnej książki. Mimo, że bohaterką książki jest rzeka, przedstawiona wiedza wcale nie jest nudna. Niektóre pojęcia mogą przysporzyć kłopotu dla młodszych czytelników, ale poza tym język jest zrozumiały i przejrzysty. Książka zawiera wiele ciekawostek, faktów, systematyzuje wiedzę na temat Wisły. W każdym rozdziale poruszony jest inny temat, dla przykładu:

Miasta nadwiślańskie, czyli „koraliki” na mapie.
Ukryte „skarby”
Ptaki doliny Wisły
Promy i mosty nad Wisłą
Dary Wisły, czyli Wisła dobrodziejka

Książkę polecamy dla młodych odkrywców 🙂

„Wisła”
Autor: Joanna Angiel
Ilustracje: Edyta Gardo
Wydawnictwo Zielona Sowa
64 strony

           

Przewiń do góry