Nowe wydawnictwo Świetlik postanowiło zadbać o małych i większych czytelników prezentując ciekawą ofertę świąteczną. Wśród niej znalazła się najnowsza książka Alexa T. Smitha – Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta. Skrząca humorem historia opowiada o istocie Świąt i pewnym Podstępnym i Przerażającym Planie, który nie ma prawa się udać.

Daleko stąd, w małym miasteczku, w koślawej chatce odciętej od świata gęstym żywopłotem, mieszka Zrzędus, czyli wielki, włochaty potwór. To zrzędliwy zrzęda, jakiego z pewnością nie znacie, jest gderliwy, nadąsany i naburmuszony. Nikogo i niczego nie lubi, może z wyjątkiem brukselek, swetra z motywem tychże warzyw i jedynego przyjaciela, sękatego kija.

Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta Alex T. Smith

Jednak najbardziej Zrzędus nie lubi Świąt. Błyszczące! Głośne! Brzęczące! Świecące! Głupie! Święta, przez które wszyscy tracą rozum – tak o nich myśli. Dlatego w tym roku musi je powstrzymać, realizując swój Podstępny i Przerażający Plan. Żeby tego dokonać, wyrusza na Biegun Północny.

Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta Alex T. Smith

W drodze na Biegun Zrzędusowi towarzyszy przypadkowo spotkana mała króliczka – Futrzanka. To głównie za jej sprawą podczas podróży ciągle napotykają na niespodziewane komplikacje. Najgorsze jest to, że nieświadoma niczego Futrzanka cały czas pomaga Zrzędusowi w dotarciu do wioski Świętego Mikołaja, a nawet ratuje mu skórę. Wierzy bowiem, że światem rządzi dobro i każdy ma tylko szlachetne zamiary. Jakie będzie jej rozczarowanie, kiedy odkryje prawdę…

Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta Alex T. Smith

W tej książce, do której czytania nie trzeba nikogo zachęcać, historia sama płynie aż do finalnego szczęśliwego zakończenia. Wyprawa Zrzędusa symbolizuje drogę, jaką niekiedy trzeba pokonać, żeby zrozumieć istotę Świąt i poczuć ich magię.

Brytyjski autor i ilustrator, znany z cyklu książek o Winstonie, po raz kolejny udowodnił, że zna czytelnicze gusta dzieci, a nawet dorosłych 🙂 Książkę wypełniają klimatyczne, kolorowe ilustracje, kreślone ręką Smitha. Perypetie tytułowego bohatera zachęcają do świątecznych refleksji.

Książkę polecamy do wspólnego czytania!

„Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta”
Autor: Alex T. Smith
Ilustracje: Alex T. Smith
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Wydawnictwo Świetlik
176 stron

Przewiń do góry