Wymarzone miejsce w pierwszym rzędzie okazało się doskonałą inspiracją do pójścia na kolejny spektakl do Teatru Baj. Powroty do Baju są za każdym razem pełne niespodzianek, zwłaszcza, że w tym roku teatr świętuje swoje 95 urodziny. Z tej okazji, z udziałem wybitnych twórców i założycieli kultowego kanadyjskiego teatru Le Carrousel, powstał wyjątkowy spektakl Małgosia i Jaś.

Przedstawienie nawiązuje do klasycznej, znanej wszystkim bajki. Jeśli jednak spodziewacie się smakowitej chatki z piernika, to nic bardziej mylnego. Scenografia jest raczej oszczędna, minimalistyczna, a historia którą usłyszycie rozpoczyna się w czwartek, w dniu zupy jarzynowej. Wtedy to na świat przychodzi Jaś, młodszy brat Małgosi. Wydarzenie to całkowicie zmienia dotychczasowe życie dziewczynki i całej rodziny. Jest początkiem czegoś nowego. Płaczący wniebogłosy malec skupia na sobie całą uwagę rodziców, a Małgosia na próżno próbuje odzyskać mamę i tatę. Nic więc dziwnego, że opanowuje ją coraz większa niepewność i zazdrość.

Pewnego razu rodzice zostawiają dzieci same w lesie. Przerażone i wygłodzone rodzeństwo trafia do domku Baby Jagi. Małgosia najpierw pomaga przebiegłej czarownicy utuczyć Jasia, a następnie w jej głowie kiełkuje dziwna myśl, żeby wepchnąć młodszego brata do pieca. Z jednej strony mamy Małgosię narzekającą na swój los, wymierzającą sprawiedliwość, a z drugiej przerażoną małą dziewczynkę, potrzebującą miłości. Która z nich zwycięży?

Opowieść rozwija się powoli. Kolejne karty spektaklu odkrywają coraz to nowe przemyślenia Małgosi na temat brata, a nam pozwalają przyjrzeć się relacjom między rodzeństwem. Świat dziewczynki wypełniony jest po brzegi emocjami i wspomnieniami z dzieciństwa.

Niezwykłym doświadczeniem było móc obserwować świetną grę artystów. Tym razem jednak miałam wrażenie, że przedstawienie jest bardziej wymagające – dwoje aktorów, brak jakichkolwiek rozpraszaczy w postaci głośnej muzyki, kolorów, czy efektów specjalnych. Dla dzieci to wyjątkowa lekcja cierpliwości w oczekiwaniu na to, co ma się wydarzyć.

Jeśli poszukujecie sztuki zmuszającej do refleksji na temat wzajemnych relacji miedzy rodzeństwem, poruszającej wyobraźnię, przynoszącej sporo emocji i nawiązującej do współczesności, to już w lutym odbędzie się wznowienie spektaklu 🙂

Przewiń do góry