Literatura detektywistyczna dla dzieci cały czas bije rekordy popularności, czego dowodem są kolejne serie pojawiąjące się na rynku. Naszym najnowszym odkryciem jest Przygoda w Pociągu od Wydawnictwa Tekturka. Do tej pory w ramach serii ukazały dwa tytuły: Złodziej w Sokole Górskim oraz Porwanie w Kalifornijskiej Komecie. Pierwszy z nich już otrzymał tytuł Książki Roku 2021 w konkursie The British Book Awards.

Akcja każdej części toczy się w pociągu, w którym dochodzi do tajemniczego zdarzenia. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od drugiego tomu Porwanie w Kalifornijskiej Komecie.

Nataniel Bradshaw, dziennikarz i pisarz, zostaje zaproszony w podróż po Ameryce Kalifornijską Kometą. Jego zadaniem będzie zrelacjonować ważną konferencję prasową organizowaną przez Augusta Rezę – znanego przedsiębiorcę. W ramach prezentu urodzinowego, Nat zabiera ze sobą na wyprawę nastoletniego siostrzeńca Hala (Harrisona Becka). Kalifornijska Kometa ma przemierzyć legendarną trasę z Chicago do San Francisco. To pierwsza tak daleka podróż Hala, dlatego chłopiec stara się uchwycić w swoim szkicowniku jak najwięcej szczegółów. Pociąg robi ogromne wrażenie, zwłaszcza prywatny wagon Augusta Rezy, Srebrny Zwiadowca. Podczas podróży Halowi cały czas towarzyszy dziwny niepokój. Kolejne zdarzenia tylko potwierdzają jego obawy. Otóż podczas wystąpienia słynnego technologa na dworcu Union Station, dochodzi do porwania jego córki Marianne…

Niestety nieudolne śledztwo policji i brak dowodów sprawiają, że uczestnicy wyprawy, w składzie Hal i poznane przez niego rodzeństwo Morettich, są zdani na własne dochodzenie. Czy i tym razem Hal poradzi sobie z rozwikłaniem tajemniczej zagadki? Dokąd zaprowadzą go kolejne tropy? Jedno jest pewne, młody detektyw swoją spostrzegawczością i umiejętnością analizy faktów przewyższa dorosłych.

Jak się okazuje, podróż pociągiem to nie tylko obserwowanie przyrody, ludzi, miasteczek. To również zawieranie nowych znajomości, przyglądanie się życiu innych ludzi i poznawanie kraju. Wiele faktów, które znajdziecie w książce, wiernie oddaje obraz amerykańskiej kolei. Potwierdzeniem jest pociąg California Zephyr, na którym wzorowana jest tytułowa Kalifornijska Kometa czy nawiązanie do muzeum kolejnictwa w Omaha.

Zaczynając lekturę nie zapominajcie, że wsiadacie do pędzącego pociągu, z którego uda się Wam wysiąść dopiero na ostatniej stacji, a będzie nią koniec powieści 😊.

„Porwanie w Kalifornijskiej Komecie”
Autor: M.G. Leonard & Sam Sedgman
Tłumaczenie: Agata Mietlicka
Ilustracje: Elisa Paganelli
Wydawnictwo Tekturka
Seria: Przygoda w Pociągu
304 strony

Przygoda w Pociągu: Złodziej w Sokole Górskim (Tom 1), Porwanie w Kalifornijskiej Komecie (Tom 2), Morderstwo w Gwieździe Safari (Tom 3 w przygotowaniu).

Przewiń do góry