Niewielu je zna, przechodzą z pokolenia na pokolenie, najczęściej w formie ustnych podań. „Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej” zebrane przez Justynę Bednarek stanowią tradycyjne opowieści, jakie autorka usłyszała w dzieciństwie od swojej niani Cecylii Kot. Żeby stały się bliższe dla współczesnych odbiorców, zostały wzbogacone nutką nowoczesności, zyskały inną odsłonę. Nadal jednak traktują o obrządkach związanych z kultem maryjnym, wyjaśniają pochodzenie ludowych świąt i zawierają wątki religijne.

Tytułowa Maryjka jest postacią radosną, niosącą pocieszenie strapionym, wyrozumiałą. Pokazana jest jako opiekunka zwierząt i strażniczka ludzkiego losu. Bliska jest współczesnym matkom, zamartwia się o syna, cierpi w skrytości, żyje w zgodzie z naturą i porami roku. W książce znajdziecie również inne postacie jak Jezus, Archanioł Gabriel, Adam i Ewa, wąż, Mistrz Twardowski oraz te mniej znane.

Jeśli zastanawiacie się, czy dzieciom spodobają się podania ludowe, to odpowiem, że Franek był zachwycony opowieściami. Dozowaliśmy je sobie do snu, żeby móc jak najdłużej się nimi cieszyć. W prosty sposób tłumaczą one nie tylko pochodzenie świąt maryjnych, zachowując chronologiczny porządek wydarzeń, ale pokazują nieocenioną rolę przyrody w życiu każdego z nas. Motyw przyrody pojawia się właściwie we wszystkich historiach i jest silnie akcentowany. Dowiecie się między innymi kiedy przypada święto Matki Boskiej Jagodnej, Matki Boskiej Zielnej, czy Matki Boskiej Siewnej.      

Opowieści są krótkie, różnorodne, zaskakujące, w sam raz dla młodego czytelnika. Uzupełniają je przepiękne ilustracje Marianny Oklejak, pełne koloru, prostoty, wyrazu – przemawia przez nie ludowość, zawierają bowiem elementy polskiego folkloru.

Przetworzenie na nowo znanych motywów, to jak ożywienie tradycji. Mimo, że elementy typowe dla legend mieszają się z tutaj z wyobraźnią autorki, to czytamy je z zainteresowaniem i uwagą, żeby nie przeoczyć ukrytego przesłania. Książkę polecamy do wspólnego odkrywania😊

Pozycja otrzymała wyróżnienie literackie w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY.

„Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej”
Autor: Justyna Bednarek
Ilustracje: Marianna Oklejak
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
112 stron
Wiek 6+

Przewiń do góry