Wobec książki „JAK Kangur i Dziobak próbowali ZNALEŹĆ SZCZĘŚCIE” Asi Olejarczyk od Wydawnictwa Adamada nie można przejść obojętnie. Opowieść tą można odczytać jako wędrówkę życia, poszukując przy okazji odpowiedzi na pytanie czym jest szczęście. Sama jestem ciekawa dokąd zaprowadzi Was ta lektura.

Uwaga! Książkę można czytać na dwa sposoby. Wyszukując w tekście słowa zapisane wielkimi literami podążamy śladami Kangura, zaś czytając wszystko po kolei poznajemy szlak Dziobaka.

Dwoje zupełnie różnych australijskich zwierząt, Kangur i Dziobak, wyrusza na poszukiwanie szczęścia. Od napotkanego mędrca dowiadują się, że mogą je znaleźć u kresu drogi, którą mają przed sobą. Niestety nie wiedzą po czym można je rozpoznać, ani jak wygląda. KAŻDY z bohaterów wędruje w poszukiwaniu szczęścia w swoim tempie. Kangur – skocznym krokiem, zaś dziobak, z uwagi na naturę, powoli i ostrożnie. Przemierzając tą samą drogę, zachowują się zupełnie inaczej i mają inne oczekiwania. Kangur CHCE jak najszybciej ZNALEŹĆ SZCZĘŚCIE, przez to omija go wiele istotnych rzeczy. Z kolei Dziobak jest uważny i wszystkiemu przygląda się z zachwytem. Po drodze napotyka różne zwierzęta, rozmawia z nimi i nawiązuje przyjaźnie.

Co czeka Kangura i Dziobaka na końcu drogi? Czy rozpoznają swoje szczęście?

Nie będziemy zdradzać zakończenia. Tym bardziej, że dla każdego szczęście jest czymś innym.

Książka jest zaskakująca, odkrywcza, momentami zabawna, a cała jej koncepcja opiera się ciekawym sposobie równoległego prowadzenia dwóch kontrastujących ze sobą historii. Okazuje się, że opowieść sięga o wiele głębiej niż może nam się wydawać na początku. Właściwie można ją czytać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać coś nowego. Podróż, która odbywa się przez całą książkę, tworzy pełne napięcia oczekiwanie – zastanawiamy się, czy zwierzętom uda się znaleźć szczęście.

Lektura sprzyja zadawaniu pytań, jednak odpowiedzi trzeba szukać na własną rękę. Zastanawiam się, ile każdy z nas odnajdzie w sobie z Dziobaka, a ile z Kangura 😉  Polecamy do wspólnego czytania!

Kangur i Dziobak
Ilustracje Piotra Fąfrowicza zainspirowały chłopców do stworzenia własnego rysunku

„JAK Kangur i Dziobak próbowali ZNALEŹĆ SZCZĘŚCIE”
Autor: Asia Olejarczyk
Ilustracje: Piotr Fąfrowicz
Wydawnictwo Adamada
64 strony
Wiek 5+

Przewiń do góry