Jak najlepiej przekonać się czym jest zazdrość? Doświadczyć jej na własnej skórze. Amanda Eriksson, szwedzka pisarka i ilustratorka, w książce Inne życie potraktowała temat dosłownie. Pewnego dnia kilkuletnia bohaterka budzi się cała zielona. Tylko dziadek domyśla się, co się stało – to zazdrość o dom Mateusza, najlepszego kolegi z przedszkola.

Wygląda na to, że u Mateusza wszystko jest lepsze. W domu są różne śliczne ozdoby, złote i różowe. Piękne lampy i mnóstwo kwiatów. Mama Mateusza jest zawsze modnie ubrana, ma pomalowane usta i buty na obcasach. W dodatku robi na śniadanie naleśniki. Mateusz ma też ładną siostrę i tatę, który stale chowa się za gazetą, ale przynajmniej jest.

Dla porównania, w domu kilkulatki nie ma żadnych porcelanowych skarbów. Mama preferuje raczej wygodny codzienny styl – chodzi w spodniach od dresu i bez makijażu. Mieszkają tylko we dwie, bo tata się wyprowadził.

Na szczęście z pomocą wnuczce przychodzi dziadek. Dzwoni do mamy Mateusza i załatwia dziewczynce zamianę domami. Kilkulatka jest przeszczęśliwa, że może w końcu wypróbować inny dom. Okazuje się, że ten kilkudniowy pobyt w domu Mateusza to doskonały sposób na wyleczenie się z zazdrości (-:

Ta mała objętościowo książeczka niesie ze sobą ważne przesłanie. Warto cieszyć się tym, co się ma. Jednak żeby się o tym przekonać, czasami trzeba doświadczyć innego życia.

Ujęcie tematu bardzo spodobało się Frankowi. Przekaz jest prosty, jasny i z pewnością trafi do najmłodszych. Pokazuje jakie emocje towarzyszą dziecku i jak można sobie z nimi poradzić. Kluczową rolę odgrywa dziadek kilkulatki, który pozwala wnuczce doświadczyć czegoś nowego i uczyć się na własnych błędach.

W skład trylogii wchodzą tytuły: Inne życie, Różowe życie, Czarne życie

„Inne życie”
Autor: Amanda Eriksson
Ilustracje: Amanda Eriksson
Tłumaczenie: Hanna Dymel-Trzebiatowska
Wydawnictwo EneDueRabe
26 stron

Przewiń do góry