Kolejna świetna propozycja czytelnicza od wydawnictwa Wilga, skierowana do młodzieży. Patrząc na okładkę spodziewałam się podręcznika do pracy nad sobą, ale zupełnie się pomyliłam. Książka Cath Howe Jak być sobą to wzruszająca historia chłopca o imieniu Lucas, który z pozoru ma wszystko, a tak naprawdę ma bardzo niewiele.
Bardzo bogaty
Bardzo nieśmiały
Bardzo samotny
Od trzech lat Lucas zmaga się ze stratą mamy, z którą nie zdążył się pożegnać. Wiecznie zapracowany ojciec jest skupiony na układaniu sobie życia z nową partnerką Vanessą. Jego relacje z synem ograniczają się do krótkich, zdawkowych komunikatów.
Nauka gry na fortepianie, powtórka francuskich słówek, tylko jedna godzina przed telewizorem/komputerem, jestem superzajęty, tata
Lucas ciągle ma wrażenie, że nie spełnia oczekiwań ojca. Chłopiec jest tak zamknięty w sobie, że nie potrafi z nikim rozmawiać o swoich uczuciach czy pragnieniach. W dodatku nie ma przyjaciół. Wszelkie braki towarzystwa mają mu zrekompensować dwa ukochane koty i nowa au pair Irena.
Wkrótce sytuacja zaczyna się zmieniać. Lukas, wbrew własnej woli, zostaje zapisany przez ojca na kółko teatralne. Ojciec ma nadzieję, że chłopiec nawiąże nowe znajomości. Potrzebujesz czegoś, dzięki czemu wyjdziesz do ludzi – argumentuje.
Lucas zupełnie nie jest przygotowany na bliskie relacje z rówieśnikami, do tego z dziewczynami. Przecież na co dzień uczęszcza do prywatnej szkoły dla chłopców. Przesadnie ożywiona pani Avalon Jones również nie przypomina nauczycieli, do których przywykł. Już na pierwszych zajęciach Lucas zostaje przydzielony do pary ze spontaniczną, rozgadaną Keely. Pojawienie się Keely w życiu Lacasa wiele zmienia. Dziewczynka niepostrzeżenie wciąga go do swojego świata i przy niej Lucas zaczyna się powoli otwierać. Pomaga mu w tym zamiłowanie do muzyki, które zaszczepiła mu mama.
Jakie zmiany zajdą w życiu Lucasa? Czy nauczy się jak być sobą?

W tej książce znajdziecie bardzo pouczającą, pełną emocji historię, która może stać się udziałem niejednego nastolatka. Autorka, adekwatnie do wieku odbiorcy, opisuje rodzinne relacje, pokazuje jak ważna jest potrzeba bliskości, akceptacji, otwieranie się na innych, poszukiwanie siebie. Ta wartościowa lektura daje sporo do myślenia również nam dorosłym. Polecamy!
Wykonanie Szymona 🙂