Podobno każdy ma w sobie żyłkę detektywa. Aby się o tym przekonać i odkryć pasję tropienia tajemnic, wystarczy sięgnąć po książkę „Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce” Łucji Malec-Kornajew (Znak Emotikon).
Przewodnikiem po świecie tajemnic jest detektywka Fishka, jakiej jeszcze nie znacie. Tropienie to jej żywioł, dlatego prowadzi liczne śledztwa, zbiera ślady, bada możliwości i kierunki poszukiwań. Jej znak rozpoznawczy to czerwony berecik, a do tego torba na ramieniu i zdezelowany rowerek. Tak przygotowana rusza w Polskę. Do Krakowa, Królewca, Środy Śląskiej, Wałbrzycha… Podobno dawno temu działy się tutaj zadziwiające rzeczy, których do dzisiaj nie udało się wyjaśnić. Pewnie słyszeliście o zniknięciu komnaty z bursztynu wartej miliardy złotych? Jakiś czas temu nagłośniona była sprawa złotego pociągu, który wjechał do tuneli i nigdy nie powrócił.
Przygotujcie się na więcej emocji. Takich przełomowych wydarzeń było całkiem sporo, jak chociażby lista Grundmanna, zawierająca miejsca ukrycia drogocennych skarbów z czasów II wojny światowej. Wiele skrytek wciąż czeka na odnalezienie. Albo skandaliczna kradzież ołtarza mariackiego. Tylko cudem udało się go odzyskać. Nie sposób nie wspomnieć o skarbach zatopionych na dnie Wisły. Podobno stanowią szczątki zaginionego pałacu króla Jana Kazimierza.



Lektura świetnie pobudza wyobraźnię. Wypełniona jest ciekawostkami, faktami i nazwiskami. Dodatkowo na jej atrakcyjność wpływają ekspresyjne ilustracje Aleksandry Gołębiewskiej. Jest też dobra wiadomość dla młodych detektywów – dowiecie się jakie gadżety Fishka wykorzystuje podczas prowadzenia śledztwa. Wciąż istnieje spora szansa na znalezienie wielu ukrytych skarbów 🙂
Autorka snuje opowieści o tajemniczych zagadkach dotyczących kradzieży bezcennych dzieł sztuki. Przeczytane informacje szokują, zastanawiają, a czasami demaskują największych fałszerzy. Myślę, że książka zaciekawi Was niezależnie od wieku. Nas tak pochłonęła, że przeczytaliśmy ją w jeden wieczór.
„Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce”
Autor: Łucja Malec-Kornajew
Ilustracje: Aleksandra Gołębiewska
Wydawnictwo Znak Emotikon
Cykl: Śledztwa detektywki Fishki
82 strony (duży format)