Éric-Emmanuel Schmitt  ma wiele profesji, pisze powieści, dramaty, eseje, zajmuje się filozofią, tworzy sztuki teatralne. Jednak to pisarstwu poświęca najwięcej czasu. Obecnie uważany jest za jednego z najpoczytniejszych francuskich autorów na świecie.

W zeszłym roku wydawnictwo Media Rodzina wydało dwie niewielkie objętościowo książeczki Schmitta skierowane do dzieci: O kotku, który bał się wszystkiego i Wyspę Wolności. Jak się okazuje, wcale nie trzeba wielu stron, żeby zachwycić młodego odbiorcę. Wystarczy ciekawa opowieść napisana w jasny, zrozumiały sposób i przyjazne ilustracje.

Jak dzieci pojmują wolność?  

– to jest coś takiego, że można robić wszystko

– z wolności trzeba korzystać. Nie siedzieć cały czas w domu, nie siedzieć w więzieniu, tylko się ruszać

– wolny to swobodny, ludzie tego potrzebują

Podobnie myślało królicze rodzeństwo Lila i Danek (główni bohaterowie książki). Trudno im było zaakceptować wszelkie zasady, jakie istniały w Błękitnym Lesie. Narzekali na obowiązki i gdy ktoś przerywał im zabawę w najlepszym momencie.

Pewnego dnia usłyszeli od sowy Minerwy, że istnieje wyspa, gdzie każdy może robić, co mu się podoba. I jeśli chcą, to je tam zabierze. O niczym innym nie marzyli.

Na Wyspie Wolności nic nie jest zabronione. Nie ma tu porządku, prawa, zasad. Ani żadnych ograniczeń.

Wkrótce jednak okazało się, że to miejsce wcale nie jest takie wyjątkowe, Lila i Danek chcieli jak najszybciej wrócić do domu…

Żeby lepiej wyjaśnić, czym jest wolność, autor posłużył się symbolami. Wyspa utożsamiana jest z nieograniczoną wolnością, sowa Minerwa to symbol mądrości i filozofii, zaś królicze rodzeństwo to uosobienie dziecięcej ciekawości. Lila i Danek poszukują odpowiedzi na podstawowe pytania. Dzięki sowie mają możliwość samodzielnego odkrywania świata i ponoszenia konsekwencji swoich decyzji. To, co na początku wydawało się świetną alternatywą dla Błękitnego Lasu, szybko okazało się, że wcale nią nie jest. Brak nadzoru i granic nie zawsze jest dobry. Na Wyspie Wolności panuje prawo silniejszego – tutaj nie da się żyć.

Świetna refleksyjna opowiastka dla dzieci, oparta na dociekaniu czym jest wolność, uczeniu się na własnych błędach i lepszym rozumieniu świata. Polecamy do wspólnego filozofowania 😊

Sowa Minerwa
Sowa Minerwa

„Wyspa Wolności”
Autor: Éric-Emmanuel Schmitt
Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Ilustracje: Barbara Brun
Wydawnictwo: Media Rodzina
Seria Sowie opowieści: O kotku, który bał się wszystkiego cz. 1, Wyspa Wolności cz. 2
30 stron

Przewiń do góry