We wrześniu 1926 roku Leon Mroczkiewicz i Tadeusz Perkitny, świeżo upieczeni absolwenci Wydziału Leśnego, wrzucili do szuflad okupione ciężką pracą dyplomy i ruszyli w nieznane. Książka Łukasza Wierzbickiego Wokół świata na wariata nawiązuje do autentycznych wspomnień z podróży Tadusza Perkitnego (pochodzących z tomów Z setką złotych naokoło świata i Okrążamy świat raz jeszcze). Co prawda autor ubogacił je kilkoma wątkami, ale w niczym nie ujmują one opowieści.

Tyleśmy lektur przeczytali, tylu mądrości wysłuchali… a co wiemy o świecie?… Trzeba choć raz zobaczyć te gąszcze, urwiska i śmiercią ziejące topiele. Trzeba choć raz utonąć w bezmiarze pustyni lub gdzieś na krańcach świata zgłębić nieskończoność ścieżek, by pojąć, czym jest świat!              

Macie przed sobą ponad 300 stron zwariowanej historii i niewiarygodnych przygód pełnych humoru, ubarwionych ilustracjami Katarzyny Bajerowicz oraz autentycznymi zdjęciami podróżników. Wędrówka Leona i Tadeusza prowadzi do Europy, Afryki, obu Ameryk i Azji. Podróżnicy stanowią idealny duet. Tadeusz ma szalone pomysły, jest spontaniczny, niepokorny i nic nie jest w stanie go zniechęcić. Z kolei Leon to realista, miłośnik przyrody, który zawsze kieruje się rozsądkiem. Jak to pogodzić? Koniecznie się przekonajcie!

Dzięki krótkim rozdziałom z kolejnych etapów wyprawy lekturę czyta się lekko, a z każdym kilometrem rośnie apetyt na podróże. Głównym bohaterom nie brakuje odwagi i szaleństwa, mimo że los nie zawsze bywa dla nich łaskawy. Zwycięża jednak ciekawość świata i radość z odkrywania nowych miejsc, tajemnic przyrody, czy kultur innych krajów. Pozycja przyjazna dla młodszych i starszych czytelników.

mapa
Trasa wyprawy Leona i Tadeusza

Wokół świata na wariata to kolejna książka Łukasza Wierzbickiego nawiązująca do wielkich wypraw. Wcześniej polecaliśmy Machiną przez Chiny i Ocean to pikuś.

Łukasz Wierzbicki
„Wokół świata na wariata”
Ilustracje: Katarzyna Bajerowicz
Wydawnictwo: Pogotowie Kazikowe
320 stron

Przewiń do góry