Ulf Stark tworzył książki, z którymi od razu mamy ochotę się zaprzyjaźnić, nawiązujące do różnych momentów w życiu. Nawet tych trudnych. W swojej ostatniej opowieści zatytułowanej „Uciekinierzy” oswaja młodych i starszych czytelników z tematem przemijania. Robi to bez tabu i idealizowania.
Dziadkowi Gottfrida daleko do ideału, często bywa wkurzony i lubi siarczyście przekląć. Jednak Gottfrid cieszy się, że dziadek nie jest taki jak inni i kocha go takim jakim jest. Ostatnio dziadek przebywa w szpitalu i czuje się jakby odebrano mu wolność. Tęskni za swoją wyspą i za domem, który wybudował dla siebie i babci kiedy jeszcze żyła. Niestety oprócz wnuka nikt go nie rozumie. Tata Gottfrida unika odwiedzin ojca w szpitalu.
Gottfrid postanawia pomóc dziadkowi w ucieczce ze szpitala. Zamierza mu towarzyszyć, będzie się nim opiekował. W końcu z dziadkiem zawsze jest klawo. Wspólna podróż to nie tylko powrót do przeszłości, ale też celebrowanie teraźniejszości. To będą niezapomniane chwile spędzone razem. Gottfrid jeszcze lepiej pozna dziadka, chociaż i tak rozumieją się prawie bez słów…
„On widział to, co minęło. To, co widział setki razy, kiedy przemierzał tę drogę jeszcze za życia babci. Cofnął się w czasie. Można to było zobaczyć na jego twarzy. Choć nadal była ostra i zniszczona, pod zmarszczkami dało się dostrzec młodszego dziadka”



Piękno tej książki kryje się miedzy stronami, można z niej tak wiele wyczytać. Tekst jest momentami zabawny, a momentami pełen zadumy i refleksji. Ucieczka została przedstawiona jako metafora odejścia, ale też jako niezapomniana podróż wnuka i dziadka. Autor świetnie maluje obraz rodzinnych relacji – nie zawsze zrozumiałych, często trudnych. Pokazuje jak ważną rolę w życiu dzieci odgrywają dziadkowie.
Okazuje się, że każdy moment jest dobry na zmianę, nawet ten u schyłku życia. Symboliczny dżem borówkowy, którym delektuje się dziadek, to dobre wspomnienia trzymające go przy życiu, mimo opadania z sił.
Książka została zilustrowana przez Kitty Crowther, belgijską laureatkę nagrody ALMA (Astrid Lindgren Memorial Award). Ilustracje mają formę prostych szkiców, ale przemawia przez nie naturalność i ciepło. Pokazują emocje towarzyszące postaciom.
Tą przejmującą książkę polecamy do wspólnego czytania. Niektórym nie udało się opanować przy niej łez…
Ocena książki: 9/10
„Uciekinierzy”
Autor: Ulf Stark
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki
144 strony
Wiek 9+