To nasze drugie spotkanie z twórczością Diany Wynne Jones. Mistrzyni gatunku fantasy kolejny raz zaskoczyła nas eksplozją magii i dobrego humoru. Nad książką Skorek i czarownica od Wydawnictwa Nowa Baśń spędziliśmy zaledwie jeden wieczór, pochłonięci przygodami niesfornej Sary Kork, zwanej Skorek.
Książka od razu trafiła na listę ulubionych pozycji Franka. Dodatkowo edycja, którą czytaliśmy, została opatrzona wyjątkowymi ilustracjami sławnej japońskiej artystki Miho Satake.
Skorek, wychowanka sierocińca Świętego Morwalda, od zawsze otrzymywała to czego chciała: zapiekankę pasterską na lunch, czerwony sweter, zabawę w chowanego w ciemnościach… Pewnego dnia jej silny charakter zostaje wystawiony na ciężką próbę. Otóż dziewczynka, adoptowana przez czarownicę Bellę Jagę i szaleńczego Mandragora, trafia do tajemniczego domu pod numerem trzynastym przy Alei Lipowej.
To było bardzo dziwne miejsce. Przede wszystkim wydawało się, że nie można stamtąd wyjść. W środku nie było drzwi frontowych. Zamiast nich znajdowała się tylko goła ściana…

Okazuje się, że Skorek musi zamienić dotychczasowe, beztroskie życie na służbę dla podłej czarownicy. Dziewczynka traktuje sytuację, w jakiej się znalazła, jako nowe wyzwanie i postanawia uwolnić się spod wpływu Belli Jagi. Problem w tym, że jedynym sprzymierzeńcem, na którego może liczyć, jest gadający kot Tomasz. Czy dobre chęci wystarczą, aby przechytrzyć czarownicę i demony Mandragora?
W książce znajdziecie magię, dowcip, czarodziejskie atrybuty. Projekt graficzny książki i świetne tłumaczenie Danuty Górskiej sprawiają, że od lektury nie można się oderwać. Polecamy!

Na podstawie książki w 2020 roku powstała baśniowa animacja komputerowa, za którą stoją Hayao i Garō Miyazaki.
Diana Wynne Jones
„Skorek i czarownica”
Ilustracje: Miho Satake
Tłumaczenie: Danuta Górska
Wydawnictwo: Nowa Baśń
125 stron