Poczet królowych polskich wnosi zupełnie nowe spojrzenie na rolę kobiet w historii. Zawiera 25 opowieści biograficznych, opowiedzianych przez same władczynie.

Mówią o swojej wolności, tożsamości i wyborach, które wpływały na ich życie oraz na historię Polski i Europy.

Książka stanowi próbę odpowiedzi autorki na powszechnie znany poczet Jana Matejki, zawierający wielu dostojnych władców, ale niewiele władczyń. Anna Kaszuba-Dębska, jako absolwentka Akademii im. Jana Matejki, pokusiła się o uzupełnienie tej luki historycznej. Oprócz wartkich, krótkich opowieści o królowych i ich życiu, w książce znajdziecie również portrety przedstawiające polskie władczynie. Autorka stworzyła obrazy przepełnione kolorem, energią i dostojeństwem. Ożywiła swoje bohaterki, dzięki czemu otrzymaliśmy reprezentacyjny poczet królowych, który zabiera nas w niesamowitą podróż do przeszłości. Wszystko zaczyna się od Rzepichy – mitycznej założycielki dynastii królewskiej, a kończy na Marii Józefinie – ostatniej królowej Polski.

To kobiety z krwi i kości, które były także matkami, doradczyniami, żonami. A kiedy sytuacja tego wymagała, wykazywały się odwagą, kierowały polityką, podejmowały ważkie decyzje, a nawet dowodziły obroną zamku!

„Poczet królowych polskich” Anna Kaszuba-Dębska
Od lewej: Anna Jagiellonka, Dobrawa Przemyślidka i Bona Sforza

O większości z tych kobiet usłyszycie po raz pierwszy. W tworzeniu książki autorce posłużyły liczne publikacje historyczne i popularyzatorskie. Czasami musiały wystarczyć jedynie hipotezy, a brak materiałów uzupełniła wiedza o czasach, w których żyły władczynie. Opowieści zawarte w publikacji nie wyczerpują tematu, a jedynie zachęcają czytelnika do dalszych poszukiwań.

Książka ma charakter familijny – może zaintrygować nie tylko starsze dzieci (9+), ale także dorosłych. Polecamy!

Przewiń do góry