Książka wyjątkowa, po raz pierwszy otrzymujemy tyle ciekawostek na jednym talerzu. Wszystko w chronologicznym porządku, od starożytnego Egiptu aż po dzień dzisiejszy. Okazuje się, że historia kuchni (a więc smaków i zapachów) została ukształtowana przez wielkie odkrycia geograficzne, zmiany myślenia i odwagę w eksperymentowaniu.

Dzięki lekturze wiele rzeczy znalazło swoje uzasadnienie, na przykład wyjście do restauracji i panujące tam zwyczaje:

Czy wiecie, że pomysł na chodzenie do restauracji narodził się po zlikwidowaniu monarchii w Paryżu? Początkowo były to miejsca, w których zwyczajni ludzie mogli skosztować wielkiej kuchni. Pracowali w nich bowiem kucharze, którzy gotowali na dworach. Z kolei przyjmowanie pozycji siedzącej przy spożywaniu posiłku zawdzięczamy epoce średniowiecza, wcześniej leżało się na sofach, czy klęczało na matach. W średniowieczu również po raz pierwszy pojawiły się noże i łyżki. A więc koniec z jedzeniem palcami i dzieleniem się kielichem i misą. Jednak ostateczna forma etykiety (oraz kompletna zastawa i sztućce) jaka funkcjonuje do dzisiaj, została wprowadzona przez Francuzów w epoce Baroku.

Barok i kultura jedzenia

Do dzisiaj bazujemy na francuskiej sztuce wydawania posiłków:

Zaczynamy od przystawki – pomysłu Ateńczyków, małe dania nie pozwalały się za dużo najeść.

Następnie serwowane są zupy – w obecnej postaci są wynikiem eksperymentów i odważnej kuchni Franciszka La Varenne’a (XVII w), który zrewolucjonizował kuchnię zmieniając w niej wszystko.

Drugie dania, takie jak sosy i duszone gulasze – to również pomysł La Varenne’a, podobnie jak sałaty z wykorzystaniem surowych warzyw.

A deser – pierwszy miał postać gotowanych w cukrze owoców i kwiatów, i miało to miejsce pod koniec średniowiecza. Ale genialny La Varenne wymyślił ciasto francuskie i sosy do deserów. W tym czasie pojawił się również zimny luksus, czyli lody, najpierw w postaci sorbetów, później przygotowywanych z mleka.

Franciszek La Varenne

W książce aż kipi od faktów i historyjek. Autor (Łukasz Modelski) posiada imponującą wiedzę o historii kuchni. Sporo podróżuje w poszukiwaniu kulinarnych przygód. W radiowej Dwójce prowadzi audycję „Droga przez mąkę” (o kuchni, historii i literaturze). Polecamy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry