Siedzimy bezpieczni w domu, mamy prąd, jest nam ciepło, nie zastanawiamy się jak jest w innych zakątkach świata. Stąd nasza nowa propozycja czytelnicza pt. „Klimatyczni”.
Przedstawia rodzeństwo w wieku szkolnym – Basię i Witka, którzy odkrywają, że ich gadający żółw Tymoteusz zna wiele ciekawych i mądrych historii o klimatycznych bohaterach. Inspiracją do snucia opowieści przez żółwia, stają się zwykłe codzienne sytuacje, które przytrafiają się dzieciom.
Pewnego dnia w domu zabrakło prądu. Tymoteuszowi przypomniała się historia Wiliama Kamkwamby – chłopca z Malawi, który z niepotrzebnych rzeczy zbudował najprawdziwszy wiatrak generujący prąd o mocy dwunastu watów (mógł on zasilić cztery małe żarówki i dwa radia). Po latach Wiliamowi udało się też zamontować pompę i zapewnić rodzinie dostęp do wody…
Kiedy dzieci zaczęły narzekać na szkołę i ilość zadanych lekcji, w głowie żółwia znowu zaświtała pewna myśl. Opowiedział rodzeństwu o Xóchitl Guadalupe Cruz López, mieszkającej w stanie Chiapas w Meksyku. Xóchitl uwielbiała się uczyć. Pewnego dnia skonstruowała prosty podgrzewacz do wody i umieściła go na dachu swojego domu. Dzięki niemu można było uzyskać dziesięć litrów ciepłej wody dziennie nie szkodząc środowisku…
Kolejnego dnia Basia i Witek wrócili do domu lekko załamani. Dowiedzieli się, że ktoś chce zlikwidować park w pobliżu ich domu. Słysząc to Tymoteusz przypomniał sobie historię o Henryku Jordanie, który jako pierwszy w Europie stworzył publiczny ogród dla dzieci i młodzieży. Chciał im podarować przyjazny świat na świeżym powietrzu. O tej inicjatywie przypominają nam dzisiejsze ogródki jordanowskie, m. in. w Warszawie, Sanoku czy Lwowie…
Wiatrak Williama Basia i Witek Ogród Henryka Jordana
Pozostałe dokonania należą do: Wangari Maathai, Arvinda Gupty, Leah Nelsona oraz samej autorki Olgi Ślepowrońskiej, która aktywnie działa na rzecz ochrony środowiska oraz jeździ po Polsce i świecie z projektem CzujCzuj. Po każdej opowieści znajdziemy stronę zatytułowaną „Coś dla Ciebie, Czytelniku”, czyli proste porady i wskazówki, jak można samemu zadbać o nasz klimat lub zrobić coś dla innych. Książka świetnie wydana, na brązowym ekologicznym papierze, z niebanalnymi ilustracjami. „Ten klimat czuć wszędzie, w słowie, narracji…”
Klimatyczny duch tej książki z pewnością udzieli się niejednemu czytelnikowi. Polecamy dla dzieci 6+.