Książka wydana w ramach serii Wojny dorosłych – historie dzieci, to chwytająca za serce opowieść o losach małego afrykańskiego uchodźcy – Omenki i jego mamy, którzy opuszczają kraj owładnięty wojną, aby dotrzeć do Europy.

Jak wytłumaczyć dziecku dlaczego żyje w świecie, w którym musi zostawić swój dom i mangowe drzewo?

Pod osłoną nocy, na przeładowanej łodzi siedzą ludzie, którym towarzyszy na przemian strach i odwaga. Kiedy rozpętała się burza wpadają w popłoch i myślą, że to już koniec. Kiedy morze się uspokaja znowu wierzą, że uda im się dopłynąć do celu. Wśród nich jest mały chłopiec Omenka, który bacznie obserwuje, co się dzieje. Nie wszystko rozumie. Aby zapomnieć o głodzie i palącym słońcu zamyka oczy i wraca myślami do swojej wioski. Siada pod ogromnym mangowcem, żeby posłuchać ciekawych historii. To właśnie tam poznał baśń o dzielnym wojowniku Ozyrionie. Na jego cześć nazwał figurkę wystruganą z hebanowego drewna…

Hebanowe serce
Mangowiec w wiosce Omenki

Nad ranem ktoś zauważa, że u steru nie ma sternika. Zostawił wszystkich na łodzi na pastwę losu. Znowu zapanowało poruszenie, wraca strach. Łódź dryfuje w nieznanym kierunku…

Może płynęli z powrotem do Libii? Może dotrą do Tunezji? A może jednak do wymarzonej Europy?

Koniecznie przeczytajcie zakończenie!

Przyznam, że książka przeleżała u nas jakiś czas na stoliku. Miałam obawy, czy nie będzie za trudna, ale się myliłam. Renata Piątkowska stworzyła ponadczasową opowieść. Dotyka istotnego problemu, jakim jest temat uchodźstwa, ale czyni to w sposób subtelny. Franek chłonął każde zdanie, dopytywał, próbował zrozumieć dlaczego Omenka i jego mama udali się w podróż, która niczego im nie obiecuje, nawet, że dotrą na miejsce cali i zdrowi. Dodatkowo wzrok czytelnika przyciągają charakterystyczne ilustracje Macieja Szymanowicza. Polecamy!

Książka została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży (6-10 lat).

Przewiń do góry