Myśli i idee Platona i Sokratesa dla najmłodszych? Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak Emiliano Di Marco udało się połączyć realia starożytnego świata z fikcją literacką w taki sposób, że zaciekawią młodego czytelnika. Mowa o serii Z Sokratesem, gdzie w sześciu niewielkich tomach znajdziemy zagadnienia wprowadzające do nauki filozofii. Dodatkowo Massimo Bacchini opatrzył tekst zabawnymi komiksowymi ilustracjami. Taka forma luźnego, żartobliwego przekazu z pewnością spodoba się wszystkim, którzy pragną rozpocząć przygodę z filozofią.
Uczta Platona
Pewnego dnia Platon zauważa, że jego nauczyciel Sokrates dziwnie się zachowuje – jest roztargniony i zamyślony, zupełnie jakby coś ukrywał. Nie pozostaje mu nic innego, jak śledzić mistrza. Wkrótce dostrzega Sokratesa jak w tajemnicy przed żoną, ucieka z domu przez okno. Przyłapany na gorącym uczynku mistrz wyjawia Platonowi, że zamierza się udać na sympozjon, organizowany przez najlepszego przyjaciela Agatona.
A ja myślałem, że aby stać się wielkim mędrcem, trzeba dużo się uczyć i dumać tylko o rzeczach doniosłych. Tymczasem ty, mistrzu, marnujesz czas na biesiady?
Żeby rozwiać wątpliwości Platona, Sokrates zabiera go ze sobą. Ma nadzieję, że uczeń zaliczy porządną lekcję i wiele z niej wyniesie.

Czy Platon dowie się, czym jest najważniejsza rzecz na świecie? Jakie wnioski wyciągnie z tej wyjątkowej lekcji?
Książka nawiązuje do jednego z ważniejszych dialogów Platona. Okazuje się, że mimo upływu lat, nauki zawarte w platońskich księgach nie straciły na wartości i nadal są aktualne.
Publikacja wpisuje się w program Filozofia dla dzieci (P4C), którego twórcą jest Matthew Lipman. Rozpowszechniona przez niego metoda polega na uczeniu dzieci od najmłodszych lat logicznego myślenia i prowadzenia dyskusji, bazując na rozważaniach opartych o teksty filozoficzne.
Cykl Z Sokratesem:
Najmądrzejszy człowiek świata (1)
Tajemnicza jaskinia (2)
Wspaniałe Królestwo Atlantydy (3)
Platon w krainie paradoksów (4)
Uczta Platona (5)
Zemsta Ateny (6)