Z serii Antek poleca:
Przed otwarciem wrót czasu dobrze się zastanów, ponieważ wizyty gości z przeszłości mogą być przyczyną wielu poważnych kłopotów.

Rodzina Bielskich prowadzi bardzo ciekawe życie. W ich domu znajduje się portal czasoprzestrzenny, którym są zabytkowe drzwi do spiżarni. Tą niecodzienną drogą do mieszkania w starej warszawskiej kamienicy trafiają niezwykli goście z przeszłości. Strażnikiem wrót jest Spytko – błazenek z wawelskiego dworu króla Zygmunta. To on jako pierwszy przekroczył korytarz czasu (Puk, puk! Zastałem króla?).
Każdy tom to inny motyw przewodni. W czwartej części, jak wskazuje sam tytuł, będziemy mieli do czynienia z prawdziwym psim wysypem. Najpierw rodzina Bielskich powiększy się o Magnata – niedużego kudłatego psa znalezionego na wycieraczce. Następnie wrotami czasu przybędą: Piłsudski z najwierniejszym przyjacielem Dorkiem, Elvis Presley z owczarkiem collie, czy Ernest Hemingway ze swoim ulubieńcem. Nie zabraknie też innych ciekawych, intrygujących postaci. Czasami nie wiadomo jak ich ugościć, żeby nie doznali szoku cywilizacyjnego. Dobrze, że sytuacje potrafi załagodzić tata Leszek, umiejętnie wykorzystując swoją wiedzę historyczną.
Zgodnie z zapowiedzią Spytka, rodzinę Bielskich ma również odwiedzić pewien arcyważny gość…
W książce Marcina Przewoźniaka znajdziecie dużo historycznych faktów i ciekawostek. Po każdym rozdziale, na stronie zatytułowanej Co Stanisław już wie, a czego wy się zaraz dowiecie, autor zamieścił wyjaśnienia najtrudniejszych pojęć, istotnych wydarzeń, powiedzeń. Sporo tutaj sytuacyjnego humoru, a całości dopełniają czarno-białe komiksowe ilustracje Nikoli Kucharskiej.

Czas i historia są jak bigos w kociołku, który bulgocze i do którego raz po raz wpadają różne składniki. Kiedy coś nowego wpadnie, wtedy zmienia się przeszłość, a razem z nią także przyszłość. Co dziś wrzucisz do bigosu, jutro będziesz jeść.
Saga rodziny Bielskich:
Puk, puk! Zastałem króla? (Tom 1)
Puk, puk! Otwórzcie drzwi! (Tom 2)
Puk, puk! Widzieliście kometę? (Tom 3)
Puk, puk! Chcecie psa? (Tom 4)
Pingback: „Ale historia… Jadwiga kontra Jagiełło” Grażyna Bąkiewicz