Seria o Tsatsikim budzi sporo emocji wśród dorosłych, jednocześnie malując zachwyt na twarzach dzieci.
Trudno nie lubić siedmiolatka o oryginalnym imieniu Tsatsiki – odważnego i ciekawego świata. Na swój dziecięcy sposób przeżywa on różne dylematy związane z nowym etapem w swoim życiu, a mianowicie pójściem do pierwszej klasy.
We wszystkim dzielnie wspiera go mama, nazywana Mamuśką. Daleko jej do ideału: jest ekscentryczna, niezależna, gra w zespole rockowym, nie lubi sprzątać, beznadziejnie piecze i nie potrafi zrobić klopsików. Ale łączą ją wyjątkowe relacje z synkiem. Można jej powierzyć wszystkie sekrety, nawet ten o pierwszej miłości. Tsatsikiego kocha ponad wszystko. Jeśli ktoś próbuje go skrzywdzić (bójka z Mortenem), to nie odpuści. Może czasami stosuje mało konwencjonalne metody rozwiązywania problemów, ale taka właśnie jest – najbardziej zdziecinniała mama w Sztokholmie.
Tsatsiki coraz częściej odczuwa brak ojca. Ma nadzieję, że kiedyś pozna Tatę Poławiacza Ośmiornic, mieszkającego gdzieś w Grecji. Najbardziej denerwuje go, jak kolega Mamuśki, Borówa, smali do niej cholewki. Chłopiec potajemnie szuka mu dziewczyny, żeby zostawił mamę w spokoju…

Co przemawia za przeczytaniem tej książki? Autorka dogłębnie wnika w świat siedmioletniego chłopca. Nie brakuje jej odwagi w poruszaniu różnych, czasami krępujących tematów, dotyczących cielesności czy dorastania. Moni Nilsson nie moralizuje, tylko nazywa rzeczy po imieniu. Dotyka takich zagadnień jak: przemoc w szkole, tolerancja, bunt, życie rodzinne. Historie Tsatsikiego są tak szczere, prawdziwe i wciągające, że nie można im się oprzeć. Dodatkowo wprost kipią humorem.

Przy tej lekturze dzieci mogą zadawać kłopotliwe pytania, więc warto przeczytać ją najpierw samemu😉 Polecamy dla czytelników 7+.
Cykl: Tsatsiki
Tsatsiki i Mamuśka (Tom 1)
Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic (Tom 2)
Tylko Tsatsiki (Tom 3)
Tsatsiki i miłość (Tom 4)
Tsatsiki i Retzina (Tom 5)
Tsatsiki i Per (Tom 6)
Tsatsiki i wojna oliwkowa (Tom 7)
Pingback: „Moja mama Gorylica” Frida Nilsson