We wrześniu zakończyły się recitale znakomitych pianistów w Łazienkach Królewskich. Czy październik rozpoczął się tam ciszą? Nic bardziej mylnego. Nadal można usłyszeć różne dźwięki, niesforne i rozbrykane, zaskakujące, przypadkowe. Słychać szum drzew, szuranie drobnej zwierzyny, na drzewach trwa wiewiórkowa zabawa w chowanego, kaczki pluskają wodą, do tego dochodzą odgłosy miasta i zwiedzających. Czy tak tworzy się muzyka, czyli język używany przez ludzi na całym świecie?
Z jednej strony muzyka jest uniwersalna i oparta na jasnych zasadach, z drugiej – zróżnicowana i tajemnicza. Za wszystkim zaś stoi tytułowe 12 półtonów. Wystarczy zerknąć na klawiaturę fortepianu składającą się z dwunastu sekwencji – siedmiu białych i pięciu czarnych klawiszy.

Czym jest zatem melodia? Czy ma jakiś kształt? Z ilu dźwięków powinna się składać? A może opiera się na jakimś wzorze? Dlaczego Hindusi tworzą inne melodie niż Europejczycy? Jaka jest najsłynniejsza melodia świata? Czy muzyka może działać jako środek przeciwbólowy? Czy można być uczulonym na muzykę? Dlaczego rodzice powinni śpiewać dzieciom kołysanki? Na te i wiele innych zaskakujących pytań znajdziecie odpowiedź właśnie w tej książce.
Lekturę uprzyjemnia wizualna strona książki, nie ma tutaj miejsca na nudę. Przestrzeń wypełniona jest żywymi kolorami, na jej tle widnieją proste, wymowne rysunki, które współgrają z tekstem. Nazwy rozdziałów intrygują niebanalnymi pytaniami, teksty przepełnione są ciekawostkami i anegdotami o muzyce.
W 2017 roku książka zdobyła wyróżnienie graficzne w konkursie Polskiej Sekcji IBBY.